יום שבת, 24 בנובמבר 2018

מיומנויות למידה

אחד מן הדברים החשובים ביותר שיש לנו להציע כמורים ומורות במערכת החינוך הם הענקת מיומנויות למידה לתלמידים ולתלמידות. בעבר, טענו כי מורים מעניקים ידע, מצבור של תכנים מנושאי לימוד שונים, אך כיום המצב הוא שונה.
מטרתנו היא להעניק לתלמידים מיומנויות עבודה ללמידה משמעותית אשר תקדם אותם ואותן בעתיד. 

מיומנויות למידה הן אוסף של כישורים או יכולות נרכשות המאפשרים לבצע פעולות המובילות ללמידה יעילה מבחינת משאבי זמן ואנרגיה. הפעולות הנ"ל מובילות לרכישת ידע, לפיתוח מיומנויות ולהצלחה הן בהישגים והן בתחושה האישית בסביבה הלימודית. לחלק מאיתנו יש צורך להתלהב מתוכן מסוים, טקסט או רעיון מגניב לפעילות- אך מה שבאמת צריך לחשוב עליו הוא המיומנות, מה אנו רוצים להעניק לתלמידים על מנת שהם ידעו איזו פעולה הם מבצעים, לאיזו מטרה ומה הם משיגים מתוך זה. 

השנה אני פועל כמדריך בבתי ספר מטעם משרד החינוך, יוצא לי לצפות במורים ובמורות, לעבוד איתם בשיתוף פעולה על מנת לקדם את הלמידה ואני רואה אנשים מדהימים וכוחות פעולה ייחודיים שזה פשוט גורם לי לרצות ליצור שינוי מהותי בדרך ובעשייה. בנימה אישית, כיף לי לעבוד עימם ועימן וליצור יחד משמעות בעבודה הקשה שלנו.

אוכל להמשיך ולהכביר במילים על מיומנויות הלמידה אך אשמח לעשות זאת בצורה של המלצות אישיות במספר היבטים בלמידה בכיתה:

הצעה א'

השאירו חלק מן הלוח (לרבע ממנו), מקום בו תוכלו לכתוב מיומנויות אשר מתבצעות במהלך השיעור. לדוגמה: 

 אם הנכם עובדים על טקסט, מקיימים קריאה עם הלוח, טרום קריאה, סימון מילים לא מובנות, מציאת הקשר, פירוש ועוד. כתבו את הפעולות הנ"ל על החלק הזה של הלוח. דוגמה נוספת: עבדתם על טקסט, התחלתם לענות על השאלות, כתבו את המיומנויות השונות הנעשות בתהליך זה, כמו: חזרה לטקסט, סימון מילות שאלה והוראה, כתיבת תשובה מלאה וכו'. פעולות אלו מגדירות לתלמידים ולתלמידות את דרכי הפעולה שלהם, ממחישות אותן ומחזקות את ההבנה.




הצעה ב

בחרתם נושא, תוכן מסוים שנראה לכם היא מתאים לכיתה שלכם/ן, חשבו על המיומנות בה אתם רוצים לעסוק באותה מידה בה התלהבתם מן הנושא. לדוגמה: בחרתי להציג סרטון על יצחק רבין בחודש שעבר, סרטון המציג את פועלו ואת התהפוכות בחייו המקצועיים, יכולנו לצפות בסרטון ולענות על שאלות. אך היה לי צורך להסביר לתלמידים ולתלמידות, כי סרטון הוא טקסט בפני עצמו וכי ניתן לאתר מידע באמצעותו. צפינו בסרטון ובחלק מזמן הצפייה ביקשתי מהם לאתר מידע בצורה מושגית או דרך שמות של אירועים היסטוריים. חילקנו את זה כך: לכתוב על שמות של אישים מפורסמים, שמות של מוסדות ארגוניים (כמו צה"ל, ההגנה וכו'), או שמות של אירועים היסטוריים המוצגים בסרטון. כך פיענחנו את הטקסט הויזאולי, הסרטון, עבדנו על מיומנות איתור המידע ולאחר מכן הילדים בחרו שלושה מושגים וחקרו עליהם. כל זאת מתוך פעילות של צפייה בסרטון. 


הצעה ג

צרו לכם מאגר מיומנויות שיהיה תמיד לצדכם בכל רגע אפשרי, על מנת שתוכלו להכין מראש מיומנויות ספציפית או מספר מיומנויות שתוכלו לעבוד עליהן במהלך יחידת לימוד, טקסט ועוד. חשוב מאוד להגדיר את המטרות באמצעות אותן מיומנויות וכמובן מומלץ לכתוב אותן על הלוח או לבקש מהילדים בשלב מתקדם להגדיר את המיומנות עליהם עבדתן. 
המטרה: לגרום לילדים להגדיר את המיומנות בעצמם/ן. 



אשמח אם תוכלו ללחוץ על הקישור הבא ולכתוב דוגמאות לשיעורים אשר יצרתם/ן ועל אילו מיומנויות עבדתן על מנת שאוכל לפרסם את ההצעות שלכן בפוסט הבא:


אשמח לשיתוף פעולה על מנת לשתף את היכולות של כולנו, כמורים ומורות אשר מעוניינים לשתף, לקדם ולעזור לאחרים. 


מאחל לכולנו המשך עבודה מדהימה במערכת, הצלחה והמשך שיתופיות ותמיכה בקבוצות השונות ובכלל.







יום שבת, 15 בספטמבר 2018

חשבון נפש

לקראת יום הכיפורים ובאופן כללי במחשבות על חגי תשרי ותחילת השנה.
חשבתי על הטקסטים השונים שיש לנו בעיסוק ביום כיפור, ישנם טקסטים
המדברים על כפרות, ישנם טקסטים המדברים על היום עצמו ומנהגיו השונים.

בשנה שעברה בעודי עובד על הספר שלי, החלטתי לכתוב נגזרת מתוך הספר,
סיפור קצר, המתאר חשבון נפש של ילד אחד, חשבון נפש אשר לא מדבר על יום
הכיפורים עצמו אלא על המשמעות האישית, הרגשית שלו אל מול העולם.
על חשבון נפש שהוא מתמודד עימו בעצמו, אל מול הסביבה שלו.



אין צורך להכביר במילים ופשוט לקרוא את הטקסט.

מהלך השיעורים:

1. קריאת הטקסט- לתת כל ילד וילדה לקרוא מול כולם פסקה מן הטקסט
    על מנת לעבוד על קריאה עצמית וקולית. 
2. דיון- לאחר כל פסקה, מומלץ לכתוב על הלוח את המושגים השונים
אשר עולים בקריאה: הצגת הדמויות, שיח על הקונפליקט המשתנה, מסר גלוי
 ומסר סמוי.
3. תיהלוך טקסט- לשאול עם הילדים על מילים לא ברורות ולפענחן על הלוח, 
   ליצור חיבורים לנושאים אשר נלמדו על ידכם. 
4. דיון רגשי על הטקסט- מה הרגשתם? מה חוויתם? האם שמעתם או ראיתם
ילדים בסיטואציה שכזאת?
5. מעבר למשימות השונות- משימה כתיבה רגשית ורפלקסיבית, משימת כתיבה שאלות
  וחיזוק מיומנות זו, משימת סיכום כתיבת התהליך אשר עבר הגיבור ומשימה יצירתית
אשר דורשת חשיבה מעמיקה.

ניתן להוסיף: משימת אפיון דמות, כתיבת המשך לסיפור וכו'. 


הטקסט מותאם לשכבות גיל: ה'-ו'. מי שחושבת שזה יכול להתאים לגילאים אחרים
ניתן לעשות זאת באחריותכם.
הסיפור מבוסס על סיפורים אמיתיים של ילדים שונים.

אשמח לשמוע מכם בתגובה פרטית או בבלוג על מהלך השיעור בכיתתכם/ן.

הטקסט:


חודש מוצלח לכולנו, אנשי חינוך בישראל ושתהיה שנה מלאה באור, בעשייה ובתחושה חיובית. 

יום חמישי, 28 ביוני 2018

עשרת הטיפים הטובים ביותר לחופשת הקיץ

הנה עברה לה שנה, שנה מעניינת, עמוסה, חוויתית ותמיד לקראת הסוף- גם מרגשת.
יום אחרון למורי היסודי ויום תשיעי לחופשת מורי החטיבה והתיכון.
חשבתי אם לכתוב פוסט על פרידה (בכל זאת סיימתי לחנך כיתה ו' בשנה השנייה ברציפות), 
אך הפעם הלכתי על העתיד הקרוב מאוד שלנו, חופשת הקיץ.

לפני הטיפים אשתף במספר פעילויות סיכום שעשיתי בכיתה:

1. מצגת סיכום אישית- כל ילד וילדה למדו על כלים של GOOGLE דרייב, למדו לשתף, 
    ליצור ולעבוד. הם יצרו מצגת אישית בSLIDES, עבדו על פי שקופיות: הלכו לצלם
   את המקום האהוב עליהם בבית הספר, מקום המסמל אותם, כתבו על שיר שמייצג אותם 
  והוסיפו קישור מיוטיוב, כתבו על תכונות המייצגות אותם, תודות ועוד.



2. בינגו סיכום- הילדים נתבקשו לכתוב את כל הפעילויות, השיעורים והפרויקטים שעשינו
   בשנתיים האחרונות, לאחר איסוף הרשימות. הילדים קיבלו דפי בינגו ריקים, יצרנו גלגל
   בגלגל הגרלות וכך שיחקנו בבינגו מלהיב ומרגש, כזאת התלהבות לא נראתה מזה שנים.

3. משימה בקבוצות- לאחר שנתיים של משימות שונות בקבוצות, הילדים הוגרלו בקבוצות,
    כל קבוצה קיבלה משימה אשר ניתנה בשנתיים האחרונות וכך חגגנו מסיבת סיכום מרגשת,
    כיפית ומסכמת.


עכשיו! 
עשרת הטיפים הטובים לחופשת קיץ מהנה לאנשי חינוך:

1. יום הראשון של החופשה- לנשום, לישון, לנוח ולתת לראש להתאקלם.

2. חינוך מוסיקלי- כל יום לפתוח במוסיקה אהובה, מומלץ אפילו לבחור
   שיר שעושה לכם טוב.

3. ספורט- לתת לגוף לנוע, ליהנות מתחביב ספורט ולנצל את הזמן לספורט
   לאחר אכילת גלידות הקיץ (:

4. חופשה- מי שיכול/ה או רוצה, לצאת לחופשה, בארץ או בחו"ל, פשוט
 מגיעה לנו חופשה משמעותית אשר מעניקה לנו קצת לחם ושעשועים למוח,
 לנפש ובכלל.

5. תחביב- לחזק תחביב קיים או לבחור תחביב חדש, באמת ליהנות מעשייה
    כיפית בתחום אהוב ופשוט ליהנות.

6. סדרות- הגיע הזמן להשלים את הסדרות שלא יכולנו לראות בתקופת
   הכנת התעודות. אחרי הספורט והתחביב, צריך גם לנוח מול המרקע.

7. מנטרה- לומר לעצמכם בלב או בקול, מנטרה חיובית, משפט אשר 
    יכול לחזק, להוסיף ולהשפיע על מצב הרוח.

8. חברה טובה- להיפגש כמה שיותר עם חברים וחברות טובים, ליהנות מהסביבה
    המחזקת ופשוט לעשות כיף.

9. בילויים- אם כבר דיברנו על כיף, כדאי לצאת למסעדות או מקומות בילוי, שלרוב
   קשה לנו לעשות בתקופות העמוסות או במשך השנה- פשוט לבלות! 

10. מציאות- ברור שבשלב מסוים נחשוב על שנה הבאה, על הכיתה הבאה, על הכנות,
     אך נסו לעשות זאת כמה שיותר מאוחר, שבוע אחרון של אוגוסט או הימים האחרונים 
    של החופשה- מגיע לנו לנוח! 


אאחל חופשה מהנה, קיץ מלא באור שמש, מזגן, אוכל טוב, שתייה, חברים ובאמת
 קצת מנוחה לנפש וכל הכבוד לנו שסיימנו עוד שנה!



יום שבת, 12 במאי 2018

פנייה לשר החינוך

במשך התקופה בה הבלוג פועל, כשנה וחצי, נמנעתי כמעט מלהגיב בעניינים פוליטיים, מחאתיים, חברתיים וכו'.
אולי רק בפוסט אחד, "אני מורה ולא מתבייש בזה" ,אך לעיתים זה קשה, במיוחד כשאתה מורה, אתה מנסה לגרום לתלמידיך להאמין בעצמם, להאמין שניתן לשנות את העולם, להשפיע עליו ולקוות תמיד לטוב.

אך מה קורה? אתה נשאר בעמדתך, אתה רואה את המצב, מבין אותו, רוצה לשנותו ושום דבר לא קורה.
בואו נפרק זאת למספר חלקים:
אדגיש ואומר כי מספר מילים תחזורנה מספר פעמים, מכיוון שאין מנוס מלהזכירן בכמות שכזאת:
#שכר #מעמד #מורה #אופק חדש #בעיה


חלק א': מעמד המורה

מעמד המורה נחלש והגיע למצב של נומך שכזה הנוגד לכבוד ולמעמד. היחס כלפי המורים בארץ
אינו מכבד. משרד החינוך לא מחזק את המורים, לא משפר את תנאיהם (הן בתחומי השכר והן
בתחומי התנאים הפיזיים והנפשיים בכותלי בית הספר). ליחס הזה מודעת הסביבה, אשר מורכבת מקהל
התלמידים, ההורים וכל האזרחים. כל גורם משפיע על מגוון החלקים אותם אציג.

חלק ב': שכר

כאשר רפורמת אופק חדש יצאה לדרך, הוכרז כי המורים יקבלו שכר משמעותי גבוה יותר, אך כל מה 
שנותר זו עלייה קטנה בשכר אל מול עלייה משמעותית בשעות העבודה. השעות אשר נוספו, פרטני 
ושהייה מתקיימות לא תמיד על פי רצון המורה והצורך המותאם לשעות אלו. השכר חייב להשתנות, להתאים את עצמו למשק הציבורי, במיוחד  כשתפקידנו הוא כה משמעותי כמחנכי דור העתיד. גורם השכר הינו משמעותי ומשפיע על מעמדם של המורים בחברה עצמה. 

חלק ג': ביקוש והיצע

ישנם כל כך הרבה תקנים פנויים בבתי ספר שונים, יש צורך רב ומשמעותי במחנכים ומחנכות, במורים מקצועיים ובפרט בצוות הוראה ברוב בתי הספר בארץ. האם ישנם מספיק מורים? האם בכלל יש מורים? לא. מביקורי ביריד תעסוקה של 
אחת המכללות, נוכחתי לדעת כי אין מורים, אף אחד לא רוצה לקבל את האחריות הכבדה של הובלת כיתה, הובלת מהות בחיים ולהוות חלק משמעותי בחיי הילדים- מבלי יכולת להתקיים כמו שצריך במדינה כה יקרה בהקשר של מחייה. היצע התקנים הרב, הביקוש מצד בתי הספר הוא משמעותי אך מבחינת כוח האדם- אינו קיים. נתון זה מציג את האבסורד שבדבר, יהיה מאוד קשה לפתוח את שנת הלימודים הבאה בבתי ספר רבים, מכיוון שאין כוח אדם,  כי אין מעמד, אין שכר ואין מורים.


חלק ד': חשיבות

מקצוע ההוראה הינו חשוב מאוד בעולמות הילדים. חלק גדול מן ההורים עובד עד שעות הערב, הילדים נמצאים מול
המורים עצמם בחלק גדול מן היום, אנו מהווים חלק משמעותי מחיי הילדים, עושים כל דבר אפשרי על מנת
לקדמם, להוביל אותם למקומות חיוביים, ללמדם ולהראות להם כיצד להיות בני אדם משמעותיים בחברה. 
חשבו על המשוואה הזאת: אם חשיבות מקצוע ההוראה הינה כה מהותית, כיצד השכר למורים בשנים הראשונות והתנאים  כה נמוכים לעומת כמות העבודה, המסירות, ההקרבה וההתמודדות אשר כרוכים בתפקיד זה? 

חלק ה': שינוי

ניכר כי למשרד החינוך, לפחות על פי פרסומים של הכנסים האחרונים וההכרזות האחרונות, מעניין  לקדם את נתוני הציונים, טיפוח הילדים במקצועות ספציפיים אבל לפלח המשמעותי שבאוכלוסיית "לקוחות" משרד החינוך, המורים, 
שום פתרון אינו קיים ולא הוצג או דובר בשום דרך אפשרית. החשיבות לחמש יחידות מתמטיקה, לקידום השפה האנגלית, 
הן דרכי פעולה חשובות אך במקביל על מנת שיוכלו לקדם את עולם ההוראה, את ההצלחה של הילדים ואת התחושה כי
מערכת החינוך היא משמעותית לחינוך הילדים- צריך לחשוב כיצד לחזק, לקדם ולהעמיד בראש ובראשונה, את האנשים אשר מיישמים ומגיעים בכל יום, בכל בוקר, לבתי הספר השונים, עומדים מול התלמידים ולעיתים מחפשים
את החיבור בין "השליחות", או המקצועיות אל מול חוסר היחס, חוסר היכולת להתקיים, לשרוד או פשוט לחיות .

אותם אנשים- הם אנחנו, המורים, אלו שעדיין מאמינים כי אפשר לשנות.
ארגוני המורים השונים לא הביעו את דעתם, לפחות כך אני רואה, לא נלחמו מספיק ולא מהווים ייצוג משמעותי
לי כמורה. 

שר החינוך היקר,

אם היית מגיע לבקר באופן משמעותי בבתי הספר, נכנס לחדרי מורים, קורא קצת פוסטים של מורים ולא מתעסק 
בעניינים אשר לא קשורים לתפקידך, אולי המצב היה טוב יותר, אולי הייתה יותר משמעות למערכת החינוך הקיימת. אולי מעמד המורים היה מתחזק, אולי השכר היה גדל, אולי מנהלים ומנהלות ובתי ספר שונים לא היו נלחמים ומתפשרים על צוות מורים על מנת להתקיים ולפתוח את שנת הלימודים בשנה הבאה, אולי חשיבות המערכת החינוכית הייתה משתנה ומתקבלת בידי העם כעניין מהותי שלא ניתן לבטלו או להדחיקו מן האגנ'דה היומיומית של המשרד- אולי היה נעשה שינוי, זה בידינו, זה בידיך. 

הגיע הזמן להתעורר, להבין את חומרת המצב, לשנות את מעמד המורים, לקדם את הצלחת המערכת החינוכית ולגרום לכל "לקוחות" משרד החינוך, הורים, תלמידים ומורים להרגיש שייכים, שווים וקיימים במדינה הזאת. 

הייתי חייב לפרוק זאת ולא לכתוב את הפוסטים הרגילים המציגים את עבודתי, את הפרויקטים השונים ואת המהות היומיומית שלנו כמורים. 



יום שבת, 7 באפריל 2018

חזרה לשגרה 2018

עוד חופשה עברה לה, החופשה המשמעותית ביותר במהלך שנת הלימודים, חופשת הפסח.
עברו להם בקושי שבועיים וחצי, בהם נחנו, אכלנו, נפגשנו, אכלנו, טיילנו ומה לא.
ניסינו להתחמק מהעבודה כמה שיותר, לא להתעסק בבדיקת מבחנים, בעבודות, בהכנת שיעורים,
פרויקטים וכו'. אני יודע שלחלק זה קשה אך הרוב באמת מצאו זמן נחמה ומנוחה לראש ולנשמה.

מהי המשמעות של חוזרים לשגרה?
מהי שגרה?
סדר הפעילות הקבוע של ארגון או אדם.
האם חזרה לשגרה היא מונח חיובי או שלילי? מהי המשמעות האמיתית שבדבר ולכאן אתייחס
למושג הכי חשוב שלמדתי בעצמי, אשר מתאים במהלך שנת הלימודים- פרספקטיבה ובמילים אחרות
נקודת מבט!

אם נתייחס לשגרה שלנו בנקודת מבט חיובית, נשתדל לראות דברים באור אופטימי כך נוכל אולי להתייחס
לשגרה שלנו כמשהו נפלא, כמשהו משמעותי והחזרה לשגרה תהיה טובה ואף יותר מכך.

בשנה שעברה פרסמתי את הטיפים הבאים בפוסט חזרה לשגרה 2017
בו המלצתי על טיפים שונים להתמודדות עם חזרה לשגרה.

הפעם, אעניק לכם טיפים חדשים, חלקם מחודשים להתמודדות עם השגרה החדשה.

בכיתה:

1. שיר-דבר ראשון, השמיעו לכיתה שיר או הציגו להם קליפ עם שיר, אשר מסמלים לכם
מסרים חיוביים, אמירה כיפית, מהנה ובסך הכל מתנה מוזיקלית אשר גורמת לכם להרגשה טובה ואף תגרום להם.

2. משמעות-כפי שעשיתי בשנה שעברה, הענקתי לכיתתי את משימת "מי אני?" בה הם היו צריכים לכתוב
כיצד הם רואים את עצמם, לאחר שש שנים ובכלל. מה הם אוהבים לעשות, מה היכולות שלהם וכו'. אעבור על כל אחת מן המשימות ואפגש עם הילדים לשיחה אישית לקראת הרבע האחרון של השנה

3. פרויקטים - חשבו על פרויקטים משמעותיים לקראת סוף השנה, פרויקטים בהם הילדים יוכלו ללמוד, ללמד ולעבוד ביחד ולבד על מנת ליישם את כל התהליכים אשר נעשו במשך השנה.

לעצמכן/ם:

1. סדרה טובה- צפו היום בערב ובכלל בימים הראשונים שלאחר החופשה בסדרה אשר עושה לכם טוב על הנשמה, סדרה אשר מעניקה לכם לחם ושעשועים ליום יום, משהו שיכול לתרום לחייכם ולגרום לכם לחייך.

2. תחביב- בין אם מדובר בספורט, חוג, ספר או כל דבר אחר. יישמו זאת ישר ביום של לאחר החזרה לשגרה, מקמו
אותו בתוך השגרה שלכם על מנת שהתחביב יעניק לכם את כל הטוב שבעולם. אני עושה זאת עם רכיבות אופניים, אשר מעניקות לי תחושה של שקט, מוסיקה ושלווה.

3. שוקולד- נכון שתמיד עולים במשקל בחגים וכל הדברים האלו (שהם נכונים לגמרי!) אבל פנקו את עצמכם באיזו קובייה, שתיים או תריסר של שוקולד טעים ולא שוקולד סתמי, משהו טוב. *לאנשי האנטי-שוקולד- עשו זאת עם מאכל אחר וטעים שעושה לכם טוב.

בונוס: כפי שנכתב הפוסט הקודם, בחרו לכם שיר בוקר, השמיעו לכם אותו בכל יום, צרו לכם פלייליסט בוקר ובכלל
ממליץ להשתמש באפליקציה החדשה בישראל -SPOTIFY , אשר נותנת לכם אפשרויות האזנה מדהימות ובחירות אינסופיות.


היו חיוביים לעצמכם ולסביבתכם, תאמינו לי זה לא פשוט אבל גם אני אנסה לעשות זאת בעצמי.

חזרה לשגרה 2018.

שיר חזרה:
יצא לי לצפות בפעם השלישית בסרט "פלא", לאחר שקראתי את "אוגי ואני"
ונזכרתי בשיר המסיים את הסרט עצמו.

התפנקו בשיר Brand New Eyes
המדבר בדיוק על הפוסט הזה.




יום שלישי, 27 בפברואר 2018

להטביע חותם: גרסת התלמידים

השנה התבשרנו כי הנושא השנתי שלנו הוא "הטבעת חותם", בנוסף
לנושא השנתי של "70 שנה בישראל". בסוף הקיץ ובתחילת השנה,
נברתי וחשבתי מה כדאי לעשות, מה הטביע עליי חותם, מה השפיע עליי
ומה יכול להשפיע על תלמידיי.

בין החיפושים הכנתי שיעור ראשוני "דמויות מטביעות חותם", חשבתי
על אילו דמויות השפיעו עליי במשך השנים ואילו דמויות משפיעות
על התלמידים בתקופה שלהם.

השיעור התחיל, התחלתי בדיון של הטבעת חותם, מהו הנושא, מה זה
אומר "להטביע חותם", התחלנו לפרק את צירוף המילים לחלקים
ומשם יצאנו למסע של דמויות אשר השפיעו. התלמידים קיבלו
דוגמאות שונות של דמויות אשר השפיעו עליי במשך השנים.



החלק השני של הפתיחה: התלמידים נתבקשו לבחור דמות אשר השפיעה
עליהם או שלדעתם הטביעה חותם בעולם ויצאו לחקור עליה במגוון היבטים
ועל פי מאפיינים שונים. חלק בחרו בסטיב ג'ובס, מרילין מונרו, רוזה פרקס, 
מסי ועוד. ניכר כי יש גיוון בתחומי העניין שלהם, חלקם הלכו על ההיבט
ההיסטורי וחלקם על ההווה, על מה שמטביע חותם כיום בעולם.

הבנתי שמדמויות מטביעות חותם לא תצא תכנית שנתית, זה לא מספיק. החלטתי
שכדי לצאת למסע כמו שצריך אני צריך את ה- תלמידים.
יצאתי בהצהרה כי התלמידים יבחרו את הנושאים השונים, כל ילד/ה יוכלו לבחור
נושא/דמות אשר מעניינת אותם וכי הם רוצים להציג שיעור בנושא, או שאני
אחקור ואציג את הנושא בשיעור. הבחירות היו מעניינות: כדורגל, משחקי מחשב, שיאי גינס,
ג'סטין ביבר, אגרוף ועוד.
ניכר כי הילדים בחרו משהו מעולמם, משהו שהם עוסקים בו ויצאנו למסע.

בשיעורים הראשונים הצגתי שיעור על להקת "Twenty One  Pilots', להקת רוק
שהילדים אוהבים ואף אני. יצאנו לשיעור שפה ובחירה והכל על פי חומרים של הלהקה:
קראנו טקסט על הלהקה, שאלנו שאלות, ניתחנו קליפים ושירים מתורגמים, הכל דרך
משימות מתוקשבות ומגוונות. את הרפלקציה על השיעור התלמידים עשו דרך פאדלט.











השיעור השני, היה בנושא "מרטין לותר קינג", היה לי חשוב להציג כיצד מרטין לותר קינג הבן,
השפיע על העולם בדרך כה מיוחדת ושונה מהיום, כיצד היה נראה העולם בזמנו, במיוחד בארה"ב.
יצאנו למסע של טקסט, סרטים וכרזות בנושא.

בשיעורים הבאים,, התלמידים השתלטו, יזמו והכינו שיעורים בנושאים רבים ומגוונים. את ההדגמה
האישית, אני עשיתי בשיעורים הראשונים ומאז התלמידים מציגים שיעורים, דרך מצגת, פעילויות,
משימות ועוד.

אילו שיעורים היו?
מיתולוגיה, כדורסל נשים והדגמה בלייב של כדורסלנית הנשים הטובה בארץ, אורנה אוסטפלד, רוזה
פרקס, השפעת הג'אנק פוד, שיטת הלחימה MMA, תופעת הסליים, ג'ון פ. קנדי ועוד.

התלמידים יצרו את השיעורים, שלחו לי אותם להערות, הארות ושינויים. יצרו פעילות משמעותית בנושא,
השתמשו במגוון חומרים מתוקשבים: שירים, סרטונים ואפליקציות שונות- ובעיקר עמדו מול הכיתה, הציגו
מכלול שלם של מיומנויות שקשה לנו להשיג דרך הספרים ובשיעורים "רגילים".

מן הנושאים השונים אני מרגיש שלמדתי רבות, הן בתוכן והן ביצירה, בעשייה ובחשיבה הייחודית של כל אחד ואחת..
ממליץ לכם ולכן בחום, לתת לילדים ללמוד מכם להכין שיעורים, לתת להם להכין את השיעורים, לעבור תהליך,
לשבת איתם ולקדם איתם עד לרגע המשמעותי- ההצגה מול הכיתה.

אם נסכם את המטרות העיקריות: אלמנטים של בחירה, יצירה, הגדרת נושא, חיפוש אחר חומרים, התאמה, חשיבה יצירתית, הכנת שיעור ופעילות, עמידה מול קהל, שאילת שאלות, כתיבה, הגהה ועוד.




יום שבת, 13 בינואר 2018

תצלומילים-שפה אחרת

תצלומילים- חיבור המילים תצלום ומילים.
ובמשפט אחד: העשרה בשפה דרך שימוש בצילומים.

מה עושים? איך עושים? מה זה אומר? כל השאלות והתשובות בהמשך.

לאחר שחגגנו בכל בתי ספר את יום השפה העברית, עסקנו באליעזר, במילים, בשפה, בייחודיות שבה,
במוזרות ובמהות- הגיע הזמן לחשוב כיצד להעשיר את שיעורי השפה באופן אחר.
לפני כשנתיים נרשמתי להשתלמות, קורס ייחודי בנושא "תצלומילים", קורס בו הציגו לי את עולם
התצלומים הייחודי, אשר יכול להעשיר את השפה, אוצר המילים, הרצון והחיבור אל עולם העברית
אצל ילדים ומבוגרים.


תצלומילים היא תכנית מוגדרת על ידי מכון שפילמן ובפיתוח של ד"ר יערה גיל-גלזר, ד"ר עפרה ולטר ופרופ' בילי עילם.
ביוזמתו של מכון שפילמן לצילום. תכנית זו מובנית לגילאים השונים בבית ספר יסודי, אשר מתאימה מגוון רב
של תצלומים לפעילויות שונות בשפה, עבודה עם טקסטים, עבודה על כתיבה, על אוצר מילים, שגיאות כתיב ועוד.

הייחודיות שבתכנית הזאת היא החיבור אל העולם היצירתי, התוכנית המובנית מעניקה את שלל המאפיינים אשר הוצגו למעלה ובנוסף גם אלמנטים של יצירתיות, שונות, מסרים חברתיים, ערכים ועוד.
כל אחד ואחת מכם יכולים להתאים את התכנית אל עולמכם, לעבוד על פיה ולהעשיר אותה בבית ספרכם.

אצלנו בבית הספר, יצרנו את התכנית והתאמנו אותה לגילאים של כיתות ג'-ד', פעם בשבוע במקום שיעור שפה, מתקיים
שיעור תצלומילים, בו הילדים עוברים תהליך של הבנה וניתוח של תצלומים ומילים. התלמידים לומדים
על מושגים שונים וחשובים כמו: פריט, פרט, תבחין, לשון, כתיבה סיפורית ועוד.

בחלק המעשי לכל תצלום ניתן להוסיף פרויקטים, פעילויות ומשימות חווייתיות וייחודיות. למשל:
ביום השפה העברית יצרנו מתחם תצלומילים אשר הכיל בתוכו שתי תחנות:
1- תחרות תצלומילים- הילדים
מתבוננים בתצלום וכותבים את המילים אשר מופיעות בתצלום, כל פריט ויזואלי אשר ניתן להבחין בו.

2- מתחם פאזלים דיגיטליים של תצלומים אשר הילדים למדו ועבדו עימם.



בנוסף, בין השיעורים השונים הילדים לומדים לעבוד בקבוצות קטנות ויוצרים: קומיקסים בעקבות תצלום,
כתיבת דו-שיח, משחקים ועוד.

התלמידים מרוויחים שיעור אחר, שיעור חוויתי, ויזואלי אשר מפתח יצירתיות וחשיבה באופן של ניתוח וביקורת. המורים מרוויחים את פועלם של התלמידים, יצירת מוטיבציה ללמידה וכמובן חיבורם לעולם השפה הכה חשוב לעולמם.

החוויה הלימודית היא כה משמעותית כי ניתן להזמין ערכות תצלומים לכיתות השונות והילדים לא חייבים לצפות רק בתצלום דרך המקרן אלא גם לחוש אותו באופן פיזי ולראות את הפרטים הקטנים באופן משמעותי.

ממליץ בחום להזמין את התכנית הזאת, להירשם להשתלמות או להזמין אותה לבית ספרכם.

*** קרדיטים לתצלומים:
תמונה 1: אימא אווזה- וויליאם וגמן.
תמונה 2:  ללא כותרת, אמסטרדם- דוד עדיקא.
תמונה 3: אליעזר בן יהודה-בריינפופ.